První dny a týdny nováčka ve firmě zpravidla rozhodují o tom, jak bude probíhat celá následná spolupráce. Adaptaci nováčka je proto třeba nepodcenit. Nechat nového kolegu bezprizorně rozkoukávat během zkušební doby se nevyplácí, mnohem lepší je přistoupit k adaptaci aktivně a usnadnit nováčkovi rozjezd hned první den. Jak na to?
Jak udělat nástupní den efektivní a příjemný zároveň?
To, co dělá zážitky silnými, jsou emoce. Ty negativní vzbuzovat samozřejmě nechceme, ale zapracovat na těch pozitivních, se při nástupu vyplácí. Co funguje?
Adaptační plán na první týdny. Jak na něj?
K adaptaci nováčka je vhodné přistupovat systematicky. Rozjezd může novému kolegovi usnadnit plán adaptace, a to například ve formě strukturovaného dokumentu, díky kterému si ujasní, co a jak by měl po svém nástupu udělat, kdo mu s tím pomůže a také kdy.
Forma adaptačního plánu by měla být jednoduchá a strukturovaná, její obsah zase flexibilní. Dokument by měl jasně vyzdvihovat priority a být v souladu s obsazovanou rolí, zároveň by ale měl umožňovat úkoly flexibilně měnit, případně přidávat v závislosti na konkrétní pozici. Template plánu adaptace najdete tady.
Obecně lze říci, že by mělo jít o jasný návod, kterým se může nováček v prvních týdnech ve firmě řídit. Cílem adaptačního plánu je, aby se nový kolega co nejdříve úspěšně vžil do své nové pracovní role a zapadl do týmu i firemní struktury. Od toho se odvíjí také členění plánu adaptace - nejčastěji na obecnou a konkrétní část.
Obecná část je společná pro všechny nováčky a obsahuje věci, kterými by měl po nástupu projít každý. Tak třeba:
Konkrétní část adaptačního plánu, která se váže k dané pozici, se logicky liší dle zaměření pracovní role. Slouží k bližšímu seznámení nováčka s pracovní rolí. Obsahuje proto:
Čím dalším zlepšit adaptaci? Využijte mentora!
Způsobů, kterými ulehčit adaptaci, je více. Kromě načtení podkladů funguje nejlépe, když má nováček po nástupu k dispozici mentora (team leadera nebo jiného seniora z týmu), který:
Kromě mentora doporučujeme nováčka propojit také s dalšími team leadery. Především s těmi, na jejichž týmy role nováčka procesně navazuje. Nováček díky tomu získá kontext, dříve zapadne do týmu a rozšíří si počet lidí, kteří mu v případě potřeby mohou poradit.
Jak dlouho by měla adaptace trvat?
Délka adaptace je u každého nováčka různá. Odvíjí se od jeho schopnosti se učit i od obtížnosti a komplexnosti jeho nové pracovní role.
Pro zjednodušení se délka adaptace často udává jako shodná se zkušební dobou. Jak ale napovídá název, účelem zkušební doby je něco trochu jiného: měla by sloužit k tomu, aby si obě strany ověřily, že se při výběru rozhodly správně.
Zatímco délka zkušební doby a některé její parametry jsou dané zákonem (např. maximální délka jsou 3 měsíce, pro vedoucí zaměstnance 6 měsíců, nesmí také přesáhnout polovinu celkové délky pracovního poměru, musí být sjednána písemně nejpozději v den nástupu a nelze ji dodatečně prodlužovat apod.), délka procesu adaptace zákonem upravená není, a její nastavení tak závisí zcela na vás a na nováčkovi. Je jasné, že čím náročnější pozice a složitější procesy, tím déle bude adaptace trvat.
Při adaptaci musíte mít na paměti, že schopnost učit se nové věci, navazovat nové vztahy a pohybovat se v novém prostředí je u každého jiná. Někdo je "projektový" typ, rychlý v rozhodování i v navazování nových kontaktů, a do procesu se dostane během pár týdnů, jinému to trvá déle, zato ale může do firemní struktury proniknout hlouběji.
Skoro celý první rok je zpravidla hlavně o vzájemném poznávání, postupném odhalování potenciálu a přizpůsobování se pracovní roli. Pokud vše klapne a přizpůsobíte nováčkovi adaptaci na míru, v druhém roce už by měl pracovat naplno a využívat pro svou roli své silné stránky.
Jasná pravidla adaptace a konkrétní plán na první dny a týdny nováčka ve firmě urychlí jeho začlenění do týmu a v dlouhodobém horizontu zlepší celou následnou spolupráci.
Co byste v rámci adaptace naopak měli nechat čistě jen na nováčkovi? A jak zjistíte, zda adaptace proběhla úspěšně? Právě na to se zaměříme v příštím díle HR Manuálu.
Už pracujeme na dalších dílech s tématy:
Až bude další díl, pošleme vám ho e-mailem